Последователи

Кибертормоз







В днешно време тормозът е навсякъде. Самата дума тормоз няма точна дефиниция, но най – общо може да бъде характеризиран като система от последователни и целенасочени насилствени действия, против волята на жертвата. Тормозът включва видовете: физически, вербален, мобинг, кибертормоз и релационен.


Кибертормозът е използването на всякакъв вид технологии с цел измъчване, заплашване и злепостяване на друг човек. Явлението най – често се поражда при  юноши и тийнейджъри, но когато човек на средна възраст е замесен може да се използват термините „cyberstalking“ или „cyber – harassment” (кибер – следене).
Internet troll - в Интернет пространството тролът се среща в началото на XX век, а самата дума се използва в скандинавските страни, за да опише митични, пакостливи, зли същества, връждебно настроени към хората. Основната цел на Интернет троловете е да предизвика емоционален отговор от другите потребители, да ги тормози,да ги провокира  или просто да попречи на нормалния тон на водения разговор
Fraping е вид кибертормоз в най – голямата онлайн социална мрежа в света – Facebook. Този вид тормоз включва използването на чужд Facebook профил, без позволение, променяне на коментари, снимки, лични данни  или създаване на нови такива с цел да навреди на притежателя на профила и приятелите му.
Denigrationтермин, който описва изпращането или публикуването на лоши слухове, клюки и невярни твърдения за някого (обикновено деца, юноши и тийнейджъри) с цел да навреди репутацията и да разруши приятелствата му с връстници. Този вид тормоз е познат в онлайн пространството като “dissing”, което означава „неуважение“. Основната цел на явлението е да унижи и омаловажи друг човек.

Съществуват различни прояви на кибертормоза, но междувременно организации, както в България така и по целия свят, се борят с предотвратяването на онлайн тормоза.

Няма коментари:

Публикуване на коментар